Burkina Faso – Nigéria döntő az Afrika Kupán

Így utólag nem kell lesajnálni a két évvel ezelőtti kontinensbajnok Zambia csoportkörben történő kiesését. A 3 döntetlennel búcsúzó címvédő csoportjából került ugyanis ki az idei Afrika Kupa két döntőse.

A nigériai válogatott, amely játéktudásban messze van ugyan a 90-es évekbeli legendás elődjétől, ezúttal magabiztosan menetelt be a döntőbe. Kiejtette az egyik nagy esélyes Elefántcsontpartot, majd az elődöntőben lemosta Malit a pályáról (4-1). A neveket böngészve megállapítható, hogy egyedül John Obi Mikel a Chelsea futballistája ismert Európában nemzetközi szinten.

A riválisuk még ennél is nagyobb ismeretlenségből tört elő. Burkina Faso kis országnak számít Afrikában, és a tornán a döntőbe jutással futballtörténelmet írtak: ez az eddigi legjobb eredményük!

A döntőig vezető úton Nigériához hasonlóan ők is megütköztek a címvédővel és egy nagy esélyessel. Az elődöntőben Ghána hamar vezetést szerzett ellenük, de azután túlságosan visszavett a tempóból, így a Burkina Faso-i legények megérdemelten egyenlítettek, sőt a második félidő, majd a hosszabbítás alatt a győzelmet is megérdemelték volna.

Nem csak a szerencse nem volt velük (hatalmas kapufák, gólvonalról mentések), hanem a játékvezető sem: a 117. percben Pitroipát legallyazták a ghánai védők, és kevés jogosabb tizenegyest fújtak már be a foci történetében, ám a tunéziai sípmester inkább sárgát mutatott fel a Rennes középpályásának, akinek már volt egy sárgája. Csapata a 11-es párbajt így is megnyerte, ám Pitroipa a döntőben nem játszhat…

A Burkina Faso alakulatából kiemelkedett Aristide Bancé egy igazi erőcsatár kivételes technikai tudással. Csapata egyenlítő gólját ő lőtte, és a játékát elnézve furcsának tűnik, hogy eddig ez az egyetlen találata a tornáról, és a pályafutása is meglehetősen vegyes képet mutat. (Csak érdekességként megjegyzendő: ő igazából elefántcsontparti, de gyerekkorában a polgárháború elől menekülve a szomszédos országban kötöttek ki, amelyet most már évek óta válogatott szinten is képvisel.) Jelenleg a Bundesliga-kiesőjelölt Augsburg kispadosa.