Franciaország – Németország fél szemünk már a vb-n

Amikor ezt a meccset lekötötték jó eséllyel az uniós krízis lebeghetett a szervezők szeme előtt, mert bár Angela Merkel és Francois Hollande majdhogynem többet találkozik egymással, mint kormányaik tagjaival, azért egy ilyen barátságos meccs, amit együtt szurkoltak végig, jó alkalom volt arra is, hogy fontos politikai kérdésekről is szót ejtsenek. (Ha már úgyis az Elysée-szerződés 50. jubielumának évében vagyunk…)

De térjünk rá a meccsre, ami nagy csapatok között ritka kivételként igencsak szórakoztató volt. Lendületes, látványos támadásokat vezettek mindkét oldalon, mivel a németek szokásos támadófutballjukat erőltették és a tempót is ők diktálták, miközben a franciák kompaktan védekeztek, és fantasztikus kontrákat vezettek.

A meccset tekinthetjük a klubbéli csapattársak találkozójának is, mert feltűntek arcok mindkét oldalon az Arsenal (Sagna, Koscielny, Mertesacker, Podolski), a Bayern (Ribery, Lahm, Müller, Gomez, Kroos), vagy éppen a Real (Benzema, Özil, Khedira) keretéből. Közülük nem egy érdekes párharc alakult ki: PodolskiSagna, LahmRibery. Továbbá abból a szempontból is érdekes volt az egész, hogy a bajorok és az ágyusok a BL-nyolcaddöntőben is hamarosan találkoznak.

Mindkét csapat csaknem a legerősebb összeállításban lépett pályára. A német kapuban Manuel Neuert ezúttal René Adler helyettesítette, amitől persze cseppet sem lett gyengébb a Nationalelf. (A kapus kálváriájáról többet itt olvashatsz.)

Löw azonban ezúttal is számomra érthetetlen döntéseket hozott. Schmelzer és Badstuber sérülése folytán úgy gondolta, ha nincs épkézláb balhátvédje, akkor inkább bedobja ott a mélyvízbe a jobblábas Höwedest. Holott kéznél volt Lahm, aki ugyan szintén jobblábas, ám milliószor játszott már balhátvédként és ennek köszönhetően arról az oldalról tekert Puskás-díjas gólokat a kapuba (pl. a 2006-os vb-n Costa Ricának, vagy a tavalyi Eb-n Görögországnak). Következmény? Höwedes, ahogy a Schalkéban is szokta (jobb oldalon!), bátran tört előre, beadásai azonban néha Bodnárt idéző módon a lelátón kötöttek ki.

Aztán a második félidőre is meg tudta lepni az embert a német szakember. Gomezt lecserélte, helyére Kroos jött be. Pontosabban nem a helyére. Már láttuk az Eb-elődöntőben, Kroos szélen nem válik be. Védekező középpályásként, de leginkább irányítóként viszont nagyon jó. Egyetlen probléma: a német válogatottnak Özil személyében már van egy világklasszis irányítója, aki a kivételes tehetségét ezen a meccsen is számos alkalommal megcsillogtatta. Számomra a mezőny legjobbja volt! Löw húzása azonban: Özil tolódjon fel ék pozícióba és a helyét vegye át Kroos, akinek a beilleszkedés annyira nem igazán sikerült.

Ha valaki a meccs előtt fogadott volna arra, hogy a 196 cm-es Mertesackerrel a védelem tengelyében a németek a mezőny legkisebb játékosától szenvednek el egy fejesgólt, egész biztosan nagyot kaszál. Valbuena mindössze 167 cm, és miután gólját ünneplendő kifutott a sarokhoz is, megállapíthattuk, kisebb, mint a szögletzászló. Mégis az ő góljával, kissé érdemtelenül ugyan, de vezetést szerzett a Tricolore. Igaz, ehhez kellett Benzema bődületes szabadrúgása is, ami a felső lécen csattant, ám jellemző a német védelemre a lepattanót követő rövidzárlat. Ilyet láthattunk kettőt is az olaszok ellen tavaly nyáron, és még többet az őszi vb-selejtezőn a svédek ellenében. Az okokról többet itt olvashatsz. Az viszont tény, ha egy csapatnak világbajnoki ambíciói vannak, és a németek ezt nem is titkolják, akkor ezeket a hibákat sürgősen ki kell küszöbölni.

Ennek ellenére a győzelmet behúzták, egy meglehetősen lesgyanús góllal, ami Real-üzemben került legyártásra, Özil galaktikus passzát követően a védekező középpályás Khedira csatárokat megszégyenítő befejezésének köszönhetően. Előtte az egyenlítő gólt a csatárból támadó középpályássá fejlesztett Müller szerezte. (Ha már homár, akkor miért nem ő lépett fel Gomez helyére? Szokott ott játszani… Ja, hogy sem Kroos, sem Özil nem lett volna jó a jobb szélen? Ki tudja, akkor nem Kroost kell behozni, Nummer eins. Nummer zwei, a második félidő német kontráiban Özil gyakran jobb szélről vezette a támadásokat. Azaz mégis tud ott játszani a fiú…

Tanulság? A németek is elkezdtek a spanyolok csatáérnélküli játéka irányába fejlődni? Csak remélni merem, hogy nem…

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük