Német útkeresés a vb-ig

Németország-Paraguay 3-3

Német szemszögből kiábrándító eredmény és játék a barátságos meccsen. Így néz ki a jövő évi vb egyik nagy esélyese?

Az első félidő végén 2-3 állt az eredményjelző táblán. Hogy ez mennyire megdöbbentő állás volt, csak egy apró infó: 1964-ben (azaz közel 50 éve!) fordult elő utoljára, hogy a német válogatott 3 gólt kapjon az első félidőben…

Pedig nem nagyon volt hiányzó. Oké, Kroos, Schweinsteiger és Götze nem akárkik, ám a Nationalelf kerete nélkülük is bitangerős, ráadásul közülük csak Schweinit tekinteném évek óta a nemzeti tizenegy meghatározó alakjának.

A kezdőcsapat pedig kifejezetten erősnek ígérkezett, ám igencsak meglepte őket a megfiatalított dél-amerikai együttes. Mi volt a gond? Azon túlmenően, hogy az egyébként világszínvonalú futballista Hummels még mindig bármikor képes betlizni, továbbá Mertesacker szerintem lassú és körülményes ehhez a német válogatotthoz, nagyon helyesen szakértők, játékosok és a szövetségi kapitány is egyöntetűen kijelentették, a védekezés nem a hátsó alakzatnál kezdődik, és a problémák vertikálisan, csapatszinten jelentkeznek.

Hát, igen. Valahogy nem sikerült átültetni a nemzeti csapat játékába azt a hatékony kooperációt, amit Heynckes alatt tavaly a Bayern tökélyre fejlesztett. De van itt még más gond is! Még a tavalyi Eb-n is megvolt nagyjából az a kezdő 11, amely megkérdőjelezhetetlen volt. Ám már akkor is kezdtek kinőni a dortmundi fiatalok, akik azóta nemzetközi sztárokká értek. Ma már szinte minden posztra van több egyenértékű alternatíva és nehéz lesz megtalálni a tökéletesen működő, a kimaradók részéről pedig nem zúgolódva fogadott alapcsapatot.

A csatárkérdés szerintem a csapat egyik legkényesebb pontja. Az Eb-ig (és számomra az Eb-n is) az első számú csatár Gomez volt. Löw már bekavart akkoriban is, ám számomra érthetetlen, ahogy viszont azóta ragaszkodik a Klose-Gomez cserélgetéshez. Klose ugyanis már jóval túl van karrierje csúcsán, Gomez pedig tavaly a sérülése alatt kiszorult a Bayern-kezdőből, bár amikor játszott, régi gólérzékenységét villantotta fel, most nyáron viszont eligazolt egy szerintem az ő képességeihez képest szerény csapathoz. Mondhatnánk, hogy nincs alternatívája a két sztárnak, de ez egy óriási tévedés! A Bundesliga tavalyi gólkirálya véleményem szerint jelenleg a legjobb német csatár: Stefan Kiesslingről van szó. A Leverkusen csatára, akinek a helye a csapatában megkérdőjelezhetetlen és másik két kollégájával ellentétben idén a BL-ben is pályára lép majd, 25 gólt szerzett a múlt szezonban, és már most az első fordulóban is megkezdte a gólgyártást. Nehezen értem, Löw miért mellőzi őt annyira. Igaz, végső esetben a sokoldalú Thomas Müller is el tudja vállalni az egyedüli ék szerepét (ha minden kötél szakad Podolski is), aztán meg próbálkozott már a német mester a spanyoloktól lopott csatárnélküli játékkal is. Tény, hogy számos gólerős offenzív játékosa van, akik nem kifejezetten csatárok, ugyanakkor ez utóbbi megoldástól érdemes lenne tartózkodni…

Előnytelen változások álltak be számos német válogatott játékos klubkarrierjében is, ami nem független a nyári nagy edzővándorlásoktól. Özil irányító szerepe megkérdőjeleződik a Realnál Ancelotti alatt. Ki tudja, lehet, hogy Kaká vagy a felkészülés alatt meggyőző teljesítményt nyújtó Casemiro veszi át a helyét? Az utóbbi érkezésével egyébként Khedira helye is bizonytalan lehet, bár épp a napokban röppent fel a hír, hogy Mourinho vinné maga után a Chelsea-be. A korábban jól működő Bayern-gépezet egyelőre szétzilálódott, sok játékos nem találja még a helyét az új tréner alatt. Az egyetlen kivétel talán Lahm, aki a szerdai válogatott meccsen is a mezőny egyik legjobbja volt. Ha azonban mindenki egészséges, és megszilárdulnak Guardiola elképzelései is, akkor nagy kérdés, hogy Schweinsteiger, Götze, Kroos, Müller, Boateng, Badstuber játszik-e majd, és ha igen, olyan poszton, amelyen számítanak rá a válogatottban is?

Az sem mellékes, hogy a Nationalelf gerincét adó dortmundi és müncheni játékosok eddig, ahogy a válogatottban, úgy a klubjukban is a 4-2-3-1-es rendszerben játszottak. Ez azonban idén nyártól Münchenben már nem él…

Sok kérdés, amely még válaszra vár. Tény, hogy 2010-ben Ballack kiesésével szinte hetek alatt cserélte le Löw a 4-4-2-t az új formációra és fantasztikus menetelést hajtottak végre a világbajnokságon. Azaz, gyors megújulásra bármikor képes ez a csapat. De az is tény, hogy az elmúlt bő évtized relatív sikerei közepette trófeát nem sikerült nyerni (immáron 1996 óta), amihez mondjuk a német közvélemény a 70-es évek óta nem volt hozzászokva…

Egy hozzászólás a(z) “Német útkeresés a vb-ig” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük