Tisztul a kép – az utolsó előtti forduló mérlege

Nagy meglepetések ebben a fordulóban nemigen akadtak, kicsit talán felkaphattuk a fejünket, hogy a görögök hazai győzelmükkel Horvátország ellen visszavették a csoportelsőséget és ezzel nagy valószínűséggek kvalifikálták is magukat a jövő évi kontinensviadalra. Minden más eredmény nagyjából a várakozásoknak megfelelően alakult… mondhatni, sajnos 🙁
A svédek (mégha a 2. góljukat lesállás is előzte meg) megérdemelten behúzták a csoportmásodik helyet, elzárva Magyarország elől a pótselejtező esélyét. Mégis bízunk abban, hogy legalább kialakul a pontegyenlőség kedden, miután a mostani sovány 1-0-s győzelmével Hollandia már biztos csoportelső és Eb-résztvevő, a vb-ezüstérmes megveri Ibrahimovicsékat, mi pedig itthontartjuk a 3 pontot északi rokonaink ellenében.

Nézzük sorjában a csoportokat és a még nyitott kérdéseket:

A-csoport

A németek imponáló helyzetkihasználással idegenben is magabiztosan verték a törököket (Müller adott egy 40 méteres gólpasszt, rúgott egy gólt és a 3. találathoz vezető tizenegyest is ő harcolta ki!), és ezzel a Kazahsztánt verő Belgium feljött a 2. helyre. Véleményem szerint azonban nem fogják, hozni a 2. helyet, hiszen a Nationalelf otthonában kellene győzniük, vagy legalább egy iksz esetén török pontvesztésben (Azerbajdzsán ellen) bizakodniuk. Joachim Löwnek olyan nagy merítési lehetősége van jelenleg, hogy egy erőteljes B-válogatottal is simán verik a belgákat, akiknek idei mérlege mindazonáltal imponáló – még nem kaptak ki 2011-ben, miközben azért játszottak a törökök, a szlovének, az oroszok és az amerikaiak ellen is. Mindez azonban kevés Németország ellen, még ha Fritz Walter kései utódai már rég nyeregben (értsd kint az Eb-n) vannak. Amire lehet halvány esély, az az egy pont német földön és az imádkozás, hogy az Azerbajdzsánban 1-0-ra nyerő azeriek Törökországban sem hagyják nyerni Altintopékat. Azért ennek is meglehetősen kicsi az esélye, de ez még belefér a lehetséges forgatókönyv kategóriájába…

B-csoport

Itt talán a legérdekesebb északi szomszédaink gyenge szereplése. A szlovákoknak utolsó esélye lett volna, hogy hazai pályán megverik az utóbbi időben nem túl meggyőző oroszokat, ám egy Dzagojev-bomba gyakorlatilag a vendégek csoportelsőségét jelenti. Papíron Dick Advocaat legényei még visszaszorulhatnak a csoportmásodik helyre, de csak akkor ha kikapnak Andorra ellen az utolsó fordulóban, ennek azonban szinte 0%-nyi az esélye. Ugyanennyi a valószínűsége annak, hogy egyáltalán egy döntetlenre futja a derék pireneusi miniállam futballistáitól, azonban ez esetben Írország még hiába nyerne Örményország ellen, pontegyenlőség jönne létre az oroszokkal és a közvetlen összehasonlításban a legutóbbi Eb-bronzérmes jobban áll. Ráadásul arra egyáltalán nincs garancia, hogy az írek nyernek az örmények ellen. A kaukázusi köztársaság ugyanis egy idegenbeli bravúrral meglőzheti az íreket és pótselejtezős helyen végezne. Nem kis meglepetés lenne, de egyáltalán nem elképzelhetetlen: az örmények legutóbbi két selejtezőjükön 8 gólt rúgtak egy ellenében, szeptember elején a szlovákokat idegenben szedték szét 4-0-lal!

C-csoport

Az olaszok döntetlent játszottak Szerbiában, az észtek pedig megtették, ami tőlük tellett: nyertek idegenben az észak-írek ellen és feljöttek a csoportmásodik helyre. Mivel nincs több meccsük, a sorsuk innentől nem a saját kezükben van: az egy ponttal mögöttük álló Szerbia Szlovéniába látogat, ám csak győzelem esetén lép előre a pótselejtezős helyre, döntetlen esetén az észteké a pálma (odahaza ikszeltek, idegenben verték a szerbeket). Kérdés, a szlovének mennyire veszik komolyan a mérkőzést és mennyire számít nekik presztízsnek a jugó-tesók elleni találkozó. Azért egy kompakt szlovén válogatottat nem lehet egykönnyen legyőzni, ezt láthattuk tavaly a vb-n is…

D-csoport

Az első két hely már korábban elkelt, a csoportelsőségről az utolsó forduló dönt, amikor is a franciák fogadják a bosnyákokat. Blanc-ék 1 ponttal vezetnek, így nekik a döntetlen is elég, a hazai pálya és a nagyobb nemzetközi rutin (továbbá a jobb játékosállomány) is mellettük szól, ettől függetlenül izgalmas meccs lesz: egy Ibisevics-Dzseko csatárduó és olyan remek szabadrúgáslövők mellett, mint Miszimovics, illetve Pjanics szinte lehetetlen gól nélkül megúszni a 90 percet és ha a bosnyákok “találnak” egy gólt…

E-csoport

Az első két hely sajnos nálunk is elkelt: Hollandia 9. selejtezős meccsét is megnyerte, így most már biztosan kijutott az Eb-re (bár e felől eddig se nagyon volt sok kétségünk , a svédek pedig hozták azt a 3 pontot, amivel mi már csak utolérni, de megelőzni nem tudjuk őket. Abban talán bízhatunk, hogy Hollandia a 10. meccsét is megnyeri, de tény, a svédeknek nagyon kellene a 3 pont az Oranje ellenében, mert azzal tuti legjobb csoportmásodik és automatikus Eb-résztvevő a sárga-kék csapat. Hollandia idestova 3 éve zsinórban minden tétmeccsét megnyerte – kivéve a vb-döntőt, tehát nem túl valószínű, hogy éppen Wilhelmssonék fogják meglepni van Persie-éket, de azért a dánok is nagyon bíznak abban, hogy északi szomszédaik legfeljebb egy bravúrdöntetlenre lesznek képesek…

F-csoport

A 2004-es Európa-bajnok megint ott lesz az Eb-n! Ez talán kicsit merész kijelentés akkor, amikor matematikailag még elbukhatják a csoportelső helyet (a pótselejtezőn meg ugye, még meg lehet égni), de nem túl valószínű, hogy ne tudnának legalább 1 pontot elhozni a csoport utolsó előtti helyén tanyázó Grúziából. A horvátok szidhatják magukat, mert az előző körben botlottak a görögök és így átvehették a csoportelső helyet, most egy döntetlen is elég lett volna a hellének otthonában, hogy megtartsák előnyüket. Így viszont készülhetnek a pótselejtezőre, amin azért még simán teremhet babér nekik is, csakhogy a sorsolás szeszélye ki tudja, mit hoz. Ráadásul a labda is gömbölyű…

G-csoport

Az angolok is megváltották a repülőjegyet. Igaz, a magabiztos előny elszórakozása még okozhat fejtörést Capellónak, mint ahogy Brnovics mesternek is az otromba védelmi hibák, amiből a szigetországi csatárok profitálhattak. Egy másik szigetországi válogatottnak viszont nagy hálával tartoznak Vucsinicsék: miután Wales elintézte Svájcot, az utolsó fordulótól függetlenül 2. Montenegro. Rooney elintézte magának, hogy az Eb első meccsén egész biztosan ne kelljen pályára lépnie, mondjuk, ilyen mértékű angol csatárdömping mellett akár nélkülözni is tudják.

H-csoport

Portugália és Dánia hozta a kötelezőt, így az utolsó meccsen akár le is fekhetnek egymásnak, ahogy azt előzetesen már felvetettük. Ebben mindössze az a kockázat, hogy Hollandia kikaphat Svédországban. Minden azon múlik, mennyire bíznak Kuytékben, mert ha a vb-döntős csapat komolyan veszi az utolsó meccset, akkor a svédeknek még a pontszerzésre is vajmi kevés esélyük van, és abban az esetben pedig elég az iksz a dán-portugálon…

I-csoport

A csehek nem voltak képesek a bravúrra a világbajnok ellen, Skócia ma játszik Liechtenstein ellen. Ha győz, megelőzi a cseheket, ám az utolsó fordulóban nyernie kellene a spanyolok otthonában (vagy legalább egy pontot hozni és bízni a cseh pontvesztésben Litvánia ellen), mindkettő szinte lehetetlen vállalkozásnak tűnik, ezért itt valószínűsíthető a csehek pótselejtezős helye.

Összesítés az Eb-résztvevőkről:

Spanyolország
Hollandia
Németország
Anglia
Olaszország

Oroszország 99%
Portugália 90%
Dánia 90%
Görögország 95%

Biztos pótselejtezős helyek:

Svédország
Montenegro
Horvátország (még lehet csoportelső is)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük