A kérdést tekinthetjük költőinek is akár. Ma este kezdődik a Bundesliga 2014-2015-ös szezonja a címvédő müncheniek és a VfL Wolfsburg összecsapásával. Lothar Matthäus szerint a jelenlegi Bayern erősebb a friss világbajnok német válogatottnál is, mert a Nationalelf gerincét adó játékosokon felül olyan nemzetközi sztárok erősítik még, mint Robben, Lewandowski, Alaba, Ribery. (Igaz, a vb utolsó meccsein jó teljesítményt nyújtó Toni Kroos madridi Blancóra váltotta a müncheniek piros-kék mezét.)
Persze, mindehhez Jürgen Kloppnak is lenne még egy-két szava. A Borussia Dortmund ugyanis a német Szuper Kupa döntőben múlt hét szerdán újra megverte a Bayernt. Tavaly ilyenkor Pep Guardiola még épp csak pár hete volt a bajorok edzője, akkor meg nem érett be a munkája, de aztán a szezon során hengereltek – a Bundesligában legalábbis mindenképpen. A BL-elődöntőben ugyan elbuktak a Real Madriddal szemben, de ez lehet, hogy a DFB (Német Labdarúgó Szövetség) kérése volt, mert a madridi sztárok a vb-n szinte kivétel nélkül gyengén szerepeltek, míg a németek tele Bayern-játékossal világbajnoki címet szereztek.
Idén sem lehetett nyugodt a müncheniek felkészülése, hiszen a vb-hősök és a világbajnokságon szintén remeklő Robben hetekkel később kapcsolódott csak be a felkészülésbe.
A BVB kénytelen volt elengedni ingyen a lejárt szerződésű Lewandowskit (tavaly még jó pénzért vitte volna a Bayern, de akkor nem adták.) Cserébe érkezett az olasz gólkirály Immobile, a világbajnok, de a vb-n nem játsszó Ginter a Freiburgtól, valamint a kolumbiai Adrian Ramos a Herthától. Továbbá végleg visszavásárolták a kölcsönben náluk lévő Nuri Sahint. Persze a tavalyi igazolások továbbra is húzóembereknek tűnnek: Mkhitaryan és Aubameyang szerezték múlt héten a Bayern elleni gólokat, Papastathopoulos pedig jól helyettesíti a sérülés miatt hosszú ideje hiányzó Suboticot.
Mindazonáltal a Borussia nincs könnyű helyzetben: Matthäus szerint könnyebb megnyernie a Bajnokok Ligáját, mint a német bajnokságot, és bizony ebben van valami. 34 meccsen keresztül a topon lenni a Bayernnel szemben sem tavaly, sem tavalyelőtt nem sikerült. A müncheniek utcahosszal nyerték a bajnokságot. A bajoroknál a fél kispad világklasszisokkal van tele, míg a Dortmundnak továbbra is csak a kezdője erős. Az új igazolások sem feltétlenül vannak egy súlycsoportban egy Bayern-kihívó ambícióival. Bizonyítani azért még lehet, mindjárt a nyitó fordulóban a Bayer Leverkusen ellen.
A gyógyszergyáriaknál nagy volt a jövés-menés a nyáron, de nagy nemzetközi nevek nem jöttek, miközben válogatott játékosok távoztak az egyesülettől. Új edző, új szezon, új remények. A Bayer még soha nem volt bajnok, de nagyon kicsi az esélye, hogy ez most fog megváltozni…
A negyedik BL-résztvevő német csapat, a Schalke is szerény volt az átigazolási időszakban – ami persze augusztus 31-ig még változhat. Bundesliga-szinten jól hangzó nevek érkeztek, nekünk magyaroknak fájó módon Szalai viszont távozott. Hoffenheim irányába. Több játéklehetőség, szerényebb célok, és az örök dilemma. Koptassa egy nagycsapat kispadját BL-ben, Bundesliga-dobogóért küzdve, sikerekkel gazdagabban, vagy legyen a cél a bentmaradás egy kis csapatban, ahol viszont feltétlenül számítanak rá? Ádám az utóbbi mellett döntött. Talán kényszerből is. Szorítunk neki, hogy legyen olyan az egész szezonja, mint 2 éve az őszi volt…
A szürke Hannoverből, amelynek idén sem terem majd sok babér, Huszti Kínába igazolt. 31 évesen levezetni? Sajnos, ez is egy ígéretes magyar futballista-karrier tipikus leképezése.
Érdekes lesz-e így is számunkra a Bundesliga? Abszolút! Ha másért nem, hát azért, mert hétről-hétre világbajnok futballistákat láthatunk játszani.