28 nap van a világbajnokság kezdetéig.
28 nap!!!
És bizony nagy kérdés, ki kerül ezúttal a trónra, hacsak nem őrzik meg a spanyolok vezető szerepüket. A címvédés a tavalyi Konföderációs Kupa döntőjében elszenvedett súlyos vereség miatt erősen kérdéses, de mondjuk, Xaviék 2009-ben is csak bronzérmesek lettek a KK-n, aztán egy évvel később mégis megnyerték a vb-t.
Statisztikailag dél-amerikai csapat következik és az egész amerikai kontinensen eddig amúgy is csak dél-amerikai válogatottnak állt a zászló, azaz a végső győztes csak a brazil, uruguay-i, argentín trióból kerülhet ki. Csakhogy a brazilok meg éppen a hazai vb-jüket nem tudták megnyerni 1950-ben. Persze, az régen volt, és Solari-Parreira kettős hihetetlen ütőképes csapatot tudott összekovácsolni. Mindketten tudják már, hogyan kell megnyerni egy világbajnokságot és jellemző rájuk, hogy náluk a csapat a sztár. Ez most nem is lehet másképp, mert a sok jó futballista között amúgy is hiány van vezéregyéniségből.
Az 50-es vb-t egyébként Uruguay nyerte, de a mostani utódok számára elhasználódó-kiöregedő keretükkel a 4 évvel ezelőtti 4. hely megismétlése is nagy bravúr lenne – ráadásul a 8 között jó eséllyel vagy a brazilokba vagy a spanyolokba futnak.
Argentína pedig sötét ló. A keretük alapján esélyesként kell róluk beszélni, de náluk meg az egységes csapat hiányzik, ami pl. a braziloknál és az uruknál megvan. Messi életkora alapján most kellene, hogy a csúcson legyen, de a sérülés és egy kis burnout nyomot hagyott a teljesítményén. Persze, ott lebeghet a szemei előtt: 2002-ben Ronaldo főnixként támadt fel, lett vb-gólkirály és vezette világbajnoki címre a selecaot. Ez most Messivel is megtörténhet – a megfelelő társak nem hiányoznak hozzá.
Lesz új név a trófeán? Nem hiszem! 1998 óta nem nyert “szűz” csapat vb-t, és azelőtt is 1978-ban utoljára. Ráadásul nincs olyan kiemelkedő “kiscsapat”, amelynek erejéből erre futná. A hollandok egyedül, akik meglepetést okozhatnának, de a mostani csapatot karcsúbbnak vélem a 4 évvel ezelőttinél. És annak sem sikerült…
Ráadásul nem a magyar válogatottal kell meccselniük: pokoli nehéz a sorsolásuk. Mindjárt a címvédővel kezdenek, és ha a spanyolok mögött csak a 2. helyet sikerül megcsípniük a csoportban, akkor valószínűleg a brazilokkal találkoznak a 16 között. Igaz, 4 éve a negyeddöntőben játszott meccsükön nem ők húzták a rövidebbet, hanem a brazilok.
A másik ilyen “újonc”, aki meglepheti a világot, az a portugál válogatott. A selejtezőkön nem szárnyaltak ugyan, ám Ronaldo fergeteges szezonja és az Eb-n mutatott luzitán egység garancia lehet a sikerre. Ha a csoportban 2-ok is lesznek a németek mögött, Belgium, majd Argentína kiejtését nem tartom lehetetlennek, és akkor esetleg visszavághatnak a spanyoloknak az elődöntőben, hiszen mind a legutóbbi vb-n, mind a legutóbbi Eb-n del Bosque fiai állították meg őket. Ronaldo ambícióiból pedig nem hiányzik a vb-álom, amire a képességei még elegendők is lehetnek…
A címvédő spanyol válogatottnak ugyanaz az erőssége, mint a gyengéje. Nincsenek új sztárok, új húzóemberek. Nagyjából ugyanazokból a nevekből áll a gárda, mint 4 éve vagy 2 éve az Eb-n. (Vagy tavaly a Konföderációs Kupán.) Ez viszont ezúttal már lehet, hogy kevés lesz.
Igaz, a csapat összeszokott. Az idei év talán a Realnak sikerült jobban, ám eddig mindig a Barca-futballja dominált a spanyol válogatott játékában is, a fazont szabóknak (Xavi, Iniesta) azonban nem ez volt életük legjobb szezonja, Xavi bőven túl van a karrierje zenitjén. Ráadásul az elmúlt évek rendre megmutatkozott, van már ellenszere a tikitakának és ezt sikerrel alkalmazzák jobb csapatok.
Az Eb-n működött a “csatár nélküli játék”, és kényszerűségből lehet, hogy most is ehhez nyúl Vicente del Bosque, mert igazi gólzsákja nincsen. Villa sikeres szezont tudhat maga mögött, de a záróforduló előtti 13 gólja azért lényegesen elmarad a jobb valenciás és barcás éveitől. Torres 5. éve keresi régi önmagát (azért a DreamTeam-játékra még mindig jó lehet :-)), más pedig jobbnak semmiképpen nem tűnik.
A német válogatott háza táján nagy a csend, sok a jó focista, de a megszokott szerkezethez a védekező középpályán gondok vannak. A lehetséges jelöltek szinte az egész szezonban sérültek voltak, vagy ha visszatértek is, nehezen lendültek formába (Gündogan, Khedira, Schweinsteiger, Bender-ikrek), a védelemben is gyakori volt a sérüléshullám, Hummels és Schmelzer hosszabb ideig hiányzott, ha Lahm esetleg a Bayernben is gyakran kipróbált védekező középpályára húzódik fel, hiányzik az alternatíva a szélső védő posztokra. Klose és Gomez megint csak sokat volt sérült, mindez azok után, hogy Löw kijelentette, számára ők a német válogatott csatárai (az idén nem éppen acélos Serie A-ban egyikük sincs benne a top 30-ban a góllövő listán!), így elvette a tavalyi Bundesliga-gólkirály Kießling kedvét a Nationalelftől, miközben Müller meg hol kezdő volt, hol nem Guardiola Bayernjében. Jellemző, hogy a selejtezőkön a legeredményesebb Mesut Özil középpályás, akinek a klubváltás úgy tűnik, annyira azért mégsem jött be, mint amilyen ígéretesen indult. És ugyanez elmondható Götzéről is, akinek voltak kiejezetten jó meccsei, de nem vált oszlopos kezdővé a Bayernben.
A németeknél az biztos: van egy erős bő keret, amiből lehet válogatni. Az Eb-hez képest beértek az olyan fiatalok, mint Reus, Götze, Kroos, Schürrle. Löw csapata sem rendelkezik erős vezéregyéniséggel, valahol itt is a csapat a sztár. Kérdés, lesz-e karaktere, fazonja a 2006 óta a nagy tornákon rendre szórakoztató focit játszó társaságnak, vagy a szövetségi kapitány érdekes rotációi szétzilálják a csapategységet.
A németek csoportja nehéz (Dél-Afrikában mind a 4 csapat bejutott a legjobb 16 közé.), de ők a favoritjai, tekintve hogy a portugálokat a 2000-es Eb óta rendre megverték a nagy tornákon, utána pedig számukra abszolválható kihívások következhetnek egészen az elődöntőig: ott valószínűleg Brazília vár rájuk. Ha megverik őket, megérdemlik a világbajnoki címet is!
Végül is a statisztika szerint egy brazíliai vb-n az nyer, aki a legjobb 4 között megveri a házigazdát…
Honlapunk olvasói szerint Brazília és Németország a legesélyesebb a vb-győzelemre. Te mit gondolsz?