Mit tudhat a lengyel válogatott?

Bevallom korábban nem voltam túl jó véleménnyel a házigazdákról és így Franciszek Smuda csapatáról is többször nyilatkoztam meglehetősen lekicsinylően.

El kell mondjam azonban, hogy időközben, kiváltképp a dortmundi trió félelmetes formáját látva, sok mindent másképp értékelek. És a relatív könnyű csoportnak, valamint a hazai pályának is köszönhetően egyáltalán nem tartom kizártnak, hogy a csoportból tovább menjenek. (Az már persze a sci-fi kategóriába tartozna arról elmélkedni, hogy a halálcsoportból bárkit is kapva a 8 között az elődöntőbe jutást is kivívják, ÁM egy meccsen, ugye, bármi megtörténhet!)

A lengyel kapitány legelsőként, május 2-án hirdetett egy meglehetősen nagy keretet (26 + 7 tartalék):

kapusok: Łukasz Fabiański (Arsenal FC), Wojciech Szczęsny (Arsenal FC), Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven)

védők: Sebastian Boenisch (SV Werder Bremen), Kamil Glik (Torino FC), Tomasz Jodłowiec (KSP Polonia Warszawa), Marcin Kamiński (KKS Lech Poznań), Damien Perquis (FC Sochaux-Montbéliard), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Grzegorz Wojtkowiak (KKS Lech Poznań)

középpályások: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Düsseldorf 1895), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor AŞ), Rafal Murawski (KKS Lech Poznań), Eugen Polanski (1. FSV Mainz), Ludovic Obraniak (FC Girondins de Bordeaux), Maciej Rybus (FC Terek Grozny), Rafał Wolski (Legia Warszawa)

csatárok: Paweł Brożek (Celtic FC), Michał Kucharczyk (Legia Warszawa), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hannover 96)

(tartalékok: Grzegorz Sandomierski (Jagiellonia Białystok); Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor AŞ), Marcin Komorowski (FC Terek Grozny); Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserslautern); Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Métropole), Arkadiusz Piech (Ruch Chorzów), Michał Żyro (Legia Warszawa))

Nemrég befejezôdött a Bundesliga, amelynek bajnoka már korábban bebiztosítva elsőségét az a Borussia Dortmund lett, amelynek alapemberei közé tartozik 3 lengyel válogatott játékos is (Piszczek, Blaszczykowski, Lewandowski). Az utolsó fordulóban a gyenge középcsapat Freiburgot Kuba és Lewandowski 2-2 góljával verték 4-0-ra, és egyébként a védő Piszczek is kivette a részét a gólgyártásból egy assist erejéig.

Aztán a német kupa döntőjében a BL-döntős Bayern kapott leckét focisuliból a Dortmundtól. A lengyelek? Nos, igen. Főszerepet játszottak! Lewa tarthatatlan volt, 3 gólt szerzett, Kuba két gólpasszt adott és kiharcolt egy végül gólt érő tizenegyest is, Piszczek pedig azon túlmenően, hogy valami bűvésztrükk keretében eltűntette a pályáról Ribéryt, olyan gyakran tűnt fel az ellenfél 16-osánál és azon belül, hogy egyes szakmai körökben már csatárnak könyvelték el. (A francia dribblikirály az egyébként szép gólját a meccs vége felé úgy szerezhette, hogy ott hagyta Piszczek oldalát és átment a másik szélre szerencsét próbálni…)

Mindezek alapján szerintem a lengyel csapat ütős válogatott lehet, ha a többiek is fel tudnak nőni valamelyest a Ruhr-vidéki művészekhez. Erre pedig van esély, bár a keretben többnyire kevés játéklehetőséghez vagy gyenge francia, német klubokban futballozó játékosok vannak. Azért kiemelhetjük az Arsenal hálóőrét Szczesnyt, a Juhász Roland csapattársaként belga bajnokká lett Wasilewskit, Szalai Ádám csapattársát Polanskit, a BL-ben is szereplő török élcsapatban meghatározó Mierzejewskit vagy a szintén török, ám csak középcsapat Sivasspor játékosát, Grosickit.

Rájuk (is) építve körbe lehet rakni a csapat dortmundi sztárjait jó kis iparosokkal, ami akár egy stabil gárdát adhat és eséllyel vívhatják meg az A-csoport meccseit.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük