Az új BL-szezon hatalmas várkozásokat és a DreamTeam-játékban rekordszámú érdeklődést hozott. Lássuk, túljutva a bajnokságaik első néhány fordulóján, milyen formában vágnak neki a szezonnak az esélyesek.
A címvédő Bayern München edzőt váltott a nyáron, elbúcsúztatva egy legendát (Jupp Heynckes) és helyére ültetve egy már fiatalon is legendás edzőt (Pep Guardiola). Sok mozgás nem történt a keretben, ami a nagyobb neveket illeti, Gomez távozott, a középpályára pedig Thiago érkezett.
A csapat még nem vette át tökéletesen az új edző diktálta ritmust, ilyen kerettel és önbizalommal táplálkozva a közelmúltból természetesen továbbra is félelmetes erőt képviselnek, ám ez a csapat még messze nem olyan ütőképes, mint Heynckes alatt volt az elmúlt szezonban. Ez látszott a Dortmund ellen elvesztett német Szuper Kupa döntőn, és mondjuk a Chelsea elleni európai Szuper Kupa döntőn is, habár ez utóbbit tizenegyesekkel sikerült megnyerni, tovább fényezve Guardiola Mourinhóval szembeni mérlegét.
Ezzel szemben a tavalyinál (is) jobb formában van a Borussia Dortmund. Hibátlan mérleggel, hengerelve vezetik a Bundesligát 5 forduló után, megleckéztették a Szuper Kupában a Bayernt, és bár elvesztették Götzét, új igazolásaik (Aubameyang, Mkhitaryan) pedig nagyon beváltak, góljaikkal már-már elhalványítják a nyáron a Bayernbe nagyon távozni akaró, de végül hisztizve maradó és a sorba újra beálló Lewandowskit. Ki gondolta volna, hogy egy gaboni és egy örmény futballistával még lendületesebb, támadóbb szellemű lesz a Borussia?
Balszerencséjükre egy meglehetősen erős csoportba kerültek, de tavaly egy még erősebbet simán megnyertek. Az Arsenal, Dortmund, Napoli hármasból mindegyik eljuthatna a legjobb 8 közé, ám egyikük már a 16 közé sem fog. A Borussia 2 éve még utolsó lett egy ehhez kísértetiesen hasonló csoportban, de akkor még más idők jártak, azóta a csikók komoly BL-rutint szereztek.
Az Arsenal Özil utolsó pillanatban történt megszerzésével erősödött nagyot, míg a Napoli Cavani eladásából befolyó összegből nagyon jól bevásárolt: Higuain, Callejon és Albiol érkezett a Real Madridtól, Pepe Reina a Liverpoolból, Dries Mertens pedig a PSV-ből. Hamsik pedig csúcsra járatta a gólérzékenységét. 3 forduló után a Napoli 100%-osan vezeti a Serie A-t.
Van azonban még erős csoport, sőt kifejezetten kiegyensúlyozott. Ilyen például a Leverkusen, a Manchester United, a Real Sociedad és a Sahtar kvartettje. A United Ferguson távozásával egy korszakot lezárt. Érkezett az Evertonból Moyes a menedzseri posztra és Fellaini a középpályára. A csapat idén is bajnokesélyes és a BL-ben is komolyan kell vele számolni, de egyelőre nehéz megítélni, mit hoz az új szakmai irányítás. A Leverkusennél is történt változás a padon a Sascha Lewandowski-Hyypiä edzőpárosból csak az utóbbi maradt a padon, a csapat az új szezonban is hasonló játékerőt képvisel, mint tavaly, ami a továbbjutáshoz talán elég lehet, a BL-döntőhöz viszont valószínűleg kevés. A Sahtar jó pénzért eladta “kinevelt” sztárjait, majd súlyos milliókért vásárolt be Brazíliából Európában még ismeretlen, fiatal futballistákból, ám jól tudjuk, Donyeckben jó kézzel szoktak válogatni a brazil fiatalok közül. A Sociedad az elmúlt szezon meglepetéscsapata volt a spanyol bajnokságban, játékosai nem nagyon rendelkeznek nemzetközi tapasztalattal, igaz, Vela volt már a vb-n és az Arsenal játékosa is nagyon fiatalon, de a csapat rutintalansága hátrány lehet egy ilyen nehéz csoportban.
A Real Madridnál is hatalmas játékosmozgás volt a nyáron, ráadásul a szakmai vezetésben is változás történt. Isco, Bale, Casemiro személyében végre fiatal játékosokat igazolt a klub, akikre akár hosszabb távon is lehet építeni. Özil távozása hatalmas érvágás, Kaká, Higuain, Callejon, Albiol viszont amúgy sem találták a helyüket a királyi klubnál. Ez a Real idén is a BL-győzelemre esélyes. A kétszeres BL-győztes Mourinhóval nem sikerült, Ancelotti a Juvéval 2-szer már vesztett BL-döntőt, ám 2-szer meg is nyerte azt a Milannal.
Ugyanígy az FC Barcelona is mindenképpen az esélyesek között emlegethető. Neymar megszerzésével még erősebb lett a támadójáték, a játékospolitikát pedig továbbra is meghatározza a saját utánpótlásra építkezés. Az alomfoci.hu talán elsőként tippelte meg, hogy edzőváltás is lesz, ami némiképp meglepő eredményt hozott, ám lehet, hogy jót tesz a csapatnak, hogy a defenzív játékban nagy tapasztalatokkal rendelkező tréner került a kispadra.
Ide sorolnám az emúlt két szezont két európai trófeával záró Chelsea-t, amely eközben a 4. edzőjét “fogyasztja”. Visszatért az a Mourinho, aki nagy csapatot csinált a Kékekből pár éve, ám vele nem sikerült a BL-győzelem, és ezt a Special One az igencsak acélos Real Madriddal sem tudta elérni… Ettől függetlenül, idén talán több építkező logika, mint “a pénz nem számít”-felfogás jellemezte az átigazolásokat, miközben a keret már önmagában is elég erős volt a nemzetközi sikerhez.
A Manchester Citynél viszont megint nem sajnálták a pénzt az átigazolásokra, és bár valóban jó futballistákat (és egy jó edzőt) sikerült igazolni, úgy érzem, eddig sem a kerettel volt a baj. Most viszont a sorsolásra már nem panaszkodhatnak, a címvédő Bayern mellett ugyanis két verhető ellenfelet kaptak, amelyek mellett a továbbjutás kötelező.
A PSG elvesztett egy nagyon jó szakembert, ám Cavani megszerzésével (és Blanc-nal a padon) mégiscsak jelentősen erősödtek. A bajnokságban még meggyűlhet a bajuk az arab olajmilliárdokból összevásárolt Monacóval, ám a BL-ben a csoportkör szinte sétagalopp lesz, magasan kiemelkednek a kvartettjükből. Aztán az egyenes kieséses szakaszban a legjobb 8-ra legalább idén is jók lehetnek.
A Juve Tevezzel erősödött (és egy világbajnok csatárral is Llorente személyében), a Real és a Galata miatt a csoportja nem könnyű, de azért a két sztárklub továbbjutását valószínűsíteném. Tavaly egészen jól mentek, míg nem találkoztak a Bayernnel, amellyel szemben a müncheniek félelmetes formája ellenére is kiábrándítóan játszottak.
Ma a Manchester United – Bayer Leverkusen, holnap pedig a Napoli – Borussia Dortmund találkozó ígérkezik a legjobb párosításnak.