var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-30878787-1']); _gaq.push(['_trackPageview']);
(function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();
Ez egy meglehetősen érdekes csoport. Itt van Anglia, amely magabiztosan nyerte a selejtezőcsoportját, ám a 2010-es vb-n nem hagyott senkiben mély nyomot, a 2008-as Eb-n meg ott sem volt. Itt vannak a franciák, akik egy sokat vitatott Henry-kezezéssel jutottak ki a dél-afrikai vb-re és egy hasonló vagy még vitathatóbb esetnek köszönhetően a mostani Eb-re. A legutóbbi Eb-n és a 2010-es vb-n a csoportból sem mentek tovább. Ennek ezúttal kicsi a valószínűsége (bár akkor is az volt…), mert a házigazda ukránok és a szintén megkérdőjelezhető módon kijutott svédek sem a legacélosabb ellenfelek.
Az angolok a nem túl jó emlékű vb után ellenünk feltankoltak egy kis önbizalommal és utána veretlenül, de nem pontveszteség nélkül meneteltek a csoportelsőségig a selejtezők során. Az azért szembetűnő, hogy Montenegróval oda-vissza ikszeltek, pedig Vucsinicsékat a csehek is oda-vissza verték. Az elmúlt másfél évben az angolok csoportellenfeleik közül kikaptak a franciáktól és megverték a svédeket barátságos meccsen, ebből mondjuk az utóbbi friss élmény, mint ahogy a világ- és Európa-bajnok spanyolok legyőzése is. Erre lehet építeni, na, meg a vb óta megújult keretre is. Sok jó játékosa van Capellónak, ám ezek a futballisták többnyire még nem rendelkeznek sok nemzetközi rutinnal. Éppen ezért nagy érvágás, hogy Rooney az utolsó selejtező mérkőzésen kiállíttatta magát és két meccses eltiltást kapott. A franciák elleni nyitómeccsen nagyon hiányozhat majd a játéka, mert egyelőre a többi csatár – bármilyen tehetségesek is – nem ontja számolatlanul a gólokat… Ettől függetlenül a továbbjutás a csoportból nem lehet kérdéses, viszont a 8 között könnyen megálljt parancsolhat nekik a spanyol vagy az olasz válogatott.
A franciák, mint már említettem, megint bírói segédlettel jutottak ki. Ezúttal az utolsó meccsen Bosznia ellen hazai pályán 1-0-ás vesztésre álltak és pótselejtezőre kényszerültek volna, ha nincs az ajándék 11-es, amit Nasri „harcolt ki”. Az alábbi linken megtekinthető a párharc:
Ha történt szabálytalanság, akkor az még bőven a 16-oson kívül volt (visszarántás), hogy utána összeakaszkodtak és a játékvezető (utólag látható, szinte testközelből) Nasri javára ítélt, benne van a pakliban, az összeakaszkodás viszont a 16-oson kívül történt, Nasri csak „beesett” a büntetőterületre. Ha alaposan megfigyeljük azonban a párharcot, akkor látható, a francia játékos már akkor „elindult” a talaj felé, amikor még nem is találkozott a lába a védőével, azaz joggal feltételezhető, hogy ő akasztotta be, mégpedig tudatosan a lábát Szpahicséba… Egy rutinos játékvezető ilyet nem kajál meg, ráadásul azt is mérlegeli, hogy a 16-os sarkában veszélytelen pozícióban nem fúj be egy erősen vitatható 11-est, amely nem csak egy meccset, hanem a csoportelsőséget és Eb-részvételt is eldöntött. Hacsak nem eleve ez volt a célja és csak az alkalmat várta…
Az iksszel a franciák ezúttal pótselejtező nélkül kvalifikálták magukat, míg Bosznia ezúttal is elbukott a jobb portugálok ellen. A pótselejtező sorsolásán fordított felállásban a franciák az első kalapba kerültek volna és nagy valószínűséggel lazán kvalifikálják magukat a csehek, a törökök, az észtek vagy Montenegro ellenében…
A keret Blanc alatt a botrányos kimenetelű világbajnoki (le)szereplés után jelentősen átalakult, és a 2010 őszén elszenvedett kezdeti két vereség óta nem kaptak ki. Igaz, az eredménysort jónéhány döntetlen is tarkítja. Legutóbb, 2011 novemberében megverték 1-0-ra az USÁ-t, ami újabban már fegyverténynek számít, illetve döntetlenre végeztek Belgiummal szemben. Az elmúlt évben mindkét házigazdát megverték barátságos meccsen, és ugye, az ukránok csoportbeli elenfeleik is lesznek. Nem rúgnak sok gólt, de nagyon keveset is kapnak. Valahogy olyan focit játszanak, mint amilyet a védőből lett szövetségi kapitány Blanc-tól várhatunk, aki egykori mestere, Jacquet iskoláját követi. Azzal mondjuk világbajnokok lettek 1998-ban…
A svédek is ajándékba kapták a kijutást. Nem sokon múlott, hogy mi, magyarok elorozzuk előlük a csoportmásodik helyet. Meggyőződésem, hogy pótselejtezőn nem jutottak volna ki Ibráék, ám a hollandokkal szemben szerzett „ajándék” 3 pont, amiért azért persze meg kellett küzdeni, elegendő volt a legjobb csoportmásodik pozíciójára, és így nem kényszerültek play-off-ra. A csapat húzóemberei továbbra is azok, akiket már évek óta megszokhattunk, ám köztük többen is már a korosabb futballisták közé tartoznak (Mellberg, Majstorovic, A. Svensson, Wilhelmsson). Az előző Eb-n nem nyújtottak maradandót, a vb-re ki sem jutottak. A sorsolást elnézve, itt sem terem sok babér számukra, bár Ukrajnával kezdenek és ebből még jól is kijöhetnek. Mondjuk, 2000-ben nem volt szerencséjük a házigazda elleni nyitómeccsel…
Végezetül Ukrajna. Sevcsenkóék 2006-ban vb-negyeddöntőig jutottak és ott is csak a későbbi világbajnok ellen estek ki. A 2008-as Eb-re a pótselejtezőn nem sikerült a kijutás, aztán a legutóbbi vb-n sem vehettek részt. A felkészülési meccseken elért eredménysoruk eléggé vegyes képet mutat, győzelmet azonban jobb csapatok ellen nem tudtak elérni. A 2011-es évben két csoportbeli ellenfelükkel szemben (franciák, svédek) is alulmaradtak, ami nem túl jó előjel. Nemzetközileg jegyzett labdarúgójuk Timoscsukon és Csigrinszkijen kívül a pályafutása zenitjén már túljutó Voronyin és Sevcsenko, az utóbbi ráadásul valószínűleg csak a hazai rendezésű Eb miatt tartott ki ilyen sokáig. A hazai pálya előnye sokat jelenthet, ha sikerül az első meccsen a számukra talán egyetlen verhető csoportellenfelet, Svédországot elkapni. Utána akár két döntetlen is elég lehet, de mindkettő csak a meglepetés kategóriában születhetne.
Egy hozzászólás a(z) “Pillanatnyi forma a legutóbbi meccsek tükrében – D-csoport” bejegyzéshez