Német álomdöntő

Bayern München – Borussia Dortmund

 

Az idei Bajnokok Ligája döntő álomszerűen alakult a Bundesliga-rajongók számára. Két német csapat egyszerre eddig még a négy közé se jutott be, most viszont feliratkoztak a “házi döntőjükkel” a többi topliga mellé. Hiszen 2000-ben a Real Madrid-Valencia, 2003-ban az AC Milan-Juventus, 2008-ban pedig a Chelsea-Manchester United összecsapás jelezte az aktuális hegemóniát.

Érdekes, hogy mindkét csapat nyert már BL-t egy-egy alkalommal, és mindkét alkalommal ugyanaz a személy irányította az aktuális győztes együttest: Ottmar Hitzfeld. Ez a felállás most már egészen biztosan meg fog változni. Ám az nagy kérdés, hogy a Reallal korábban egy BL-trófeát már begyűjtő Heynckesnek, vagy az e téren újonc Jürgen Kloppnak lesz-e több oka örülni a szombati finálé után.

Esélyek. Ha vakon rá kellene vágni, melyik a jelenleg jobb csapat, és így a döntő esélyese, nem vitás: a Bayern lenne a válasz. A müncheniek óriási szezont produkáltak, 25 pont előnnyel nyerték a német bajnokságot a Borussia Dortmund (nem mondhatni, hogy az orra) előtt, számos rekordot megdöntve. Ezenkívül a BL-ben is lazán végigpofozták a mezőnyt, az egyik esélyesnek (nem ok nélkül) kikiáltott Juventust 4-0-ás, a korszakos futballgigász Barcelonát 7-0-ás összesítéssel, mindkettőt kettős győzelemmel takarították el az útjukból. Ha úgy futballoznak a döntőn is, ahogy a szezon során oly sokszor, akkor minden bizonnyal Lahm ragadja meg a kupa két fülét a lefújást követően.

 

És ez akkor is így van, ha a Borussia Dortmund a Real elleni elődöntő visszavágóig a mezőny egyetlen veretlen csapata volt, és a fiatal, technikailag és taktikailag magas szinten képzett játékosai a legnagyobb futóteljesítményt tudják felmutatni a BL-résztvevők között.

Én mégis úgy gondolom, hogy a Bayern nem biztos, hogy tud majd úgy futballozni a döntőben is…

Tegyünk egy kis időutazást, csupán egy párhuzam kedvéért! 2002-es vb, nyolcaddöntő, USA-Mexikó. Donovanék csetlettek-botlottak a csoportkörben, és nem kis szerencsével mentek tovább, míg a latin-amerikaiak fantasztikus formában fociztak, és magabiztosan nyerték a csoportjukat, pl. Olaszország előtt. Az akkori forma alapján sima mexikói továbbjutást kellett volna várnunk, de én akkoriban is mondogattam: ez a két válogatott évente több mérkőzést is játszik egymás ellen. Nagyon jól ismerik egymást, és az ő összecsapásaiknak mindig külön pikantériája van. Egy Mexikó-USÁ-n nem számít a pillanatnyi forma…

Persze, lehetne még millió ilyen példát felhozni. Itt van mindjárt a Dortmund-Schalke rivalizálás. A BVB sokkal jobb csapat volt ebben a szezonban is, ám Ruhr-vidéki derbyn mindkétszer alulmaradt a gelsenkircheniekkel szemben…

Éppen ezért egy házi döntő, mint amilyen a mostani is lesz, mindenképpen kétesélyes.

Nézzük az idei év közvetlen összecsapásait! A Bayern tavaly lazán alulmaradt a bajnoki versengésben a Borussiával szemben, Bundesliga-meccsen oda-vissza vereséget szenvedett, a DFB-kupa döntőben pedig egy nagyon csúnya 5-2-es oktatást kapott. Hiába a csak hajszál híján elvesztett BL-döntő, az egy kudarcos szezon maradt, benne a nyomasztó érzéssel, hogy a Dortmund ellen kevés a Bayern.

Aztán jött a szezonnyitó német Szupa Kupa-döntő, amit talán a Borussia nem vett kellőképpen komolyan, de a Bayern már jelezte: ezúttal mindent akar! És megtört a lélektanilag soha el nem hanyagolható sorozat is: le tudják győzni a sárga-feketéket. Az őszi bajnokin Weidenfeller kb. 10-esre védett, a bajorok uralták a játékot, ám a Dortmund részéről elég volt egy egyéni villanás és legalább ikszre mentették a meccset. A tavaszi találkozónak pedig már nem volt tétje, így az ott elért döntetlen sem mérvadó: a Bayern részéről a B-csapat játszott – igaz, Heynckes többször is hangsúlyozta, és ez valóban nem csak szóvirág volt, hogy a jelenlegi Bayern Münchennek nincs B-csapata, a Bayern már megnyerte a bajnokságot és fix volt a BL-döntő is…

Az egyetlen komolyan mérhető összecsapás a német kupa negyeddöntője volt, ahol Robben fantasztikus lövésével nyert a Bayern 1-0-ra. Akkor Klopp is elismerte, jobb csapat a münchenieké. Kérdés, hogy ez ezúttal, mire elég. Azt kell, hogy mondjam, nagyon sokra.

A Bayernnek ugyanis tényleg nincs B-csapata, mert gyakorlatilag tetszőlegesen kicserélhető a kezdőből bármelyik játékos, olyan erős a kispad, hogy ez egy cseppet sem érződik meg a játékukon. Sőt! A cserék még motiváltabbak. Ki vannak éhezve a sikerre, a játéklehetőségre, és nagyon akarnak bizonyítani. Ezzel szemben a Borussia Dortmundnál nem árt, ha mindenki egészséges, mert bizonyos játékosok éppenséggel nem helyettesíthetőek. Különösen a támadó szekcióban érzékeny pont Lewandowski, Reus és Götze. Az utóbbi, ugye a Real ellen megsérült és azóta nem is lépett pályára. Hallani olyan híreszteléseket, miszerint a döntőre már felépül. De ki tudja, milyen formában lesz, ilyen hosszú kihagyás után és meccshiánnyal a lábában…

Source: bundesliga.de via Gabor on Pinterest

 

Nyilvánvaló, hogy annak nincs jelentősége, Götze már biztosan, Lewandowski pedig valószínűleg a bajoroknál folytatja a nyártól. Mindketten most akarnak BL-t nyerni. Aztán majd jövőre is, az akkori csapatukkal. De a most MOST van…

DreamTeam-játék menedzserek figyelmébe:

 

A következő játékon el lehet indulni a jelenlegi csapattal, 3 csere engedélyezett, ahogy télen is. Aki így nevez és nem új csapattal, +20 ponttal indulhat a megmérettetésen!

Egy hozzászólás a(z) “Német álomdöntő” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük