Source: fcbayern.telekom.de via Gabor on Pinterest
Hát erre lehet rásütni azt, hogy “na, mit mondtam!” Guardiola nyártól a Bayern München edzője lesz egy 3 éves szerződés keretében.
Az elmúlt napokban a bajorok olyan hevességgel tagadták a Pep leszerződtetésével kapcsolatos híreszteléseket, hogy már akkor egyértelmű volt: a megegyezés megszületett. A Barca történetének legsikeresebb trénere az anyagi szempontból rendkívül vonzó ajánlatok helyett szakmai döntést hozott. Amit maximálisan helyeselni tudunk (az érveket lásd január 9-i bejegyzésemben), de azért hozzátehetjük, Münchenben sem minimálbéren lesz bejelentve 🙂
Az UEFA Financial Fair Play-e, a bajorok ehhez messzemenőkig igazodó játékospolitikája és a futballklub anyagi helyzete, valamint távlati dimenziói is azt támasztják alá, hogy ez a kapcsolat közép- és hosszú távon is gyümölcsöző lehet.
Ami futballszakmai szemmel nézve a legérdekesebb lesz, hogy milyen focit akar majd Guardiola játszatni a müncheniekkel. A Barca-iskola meghonosítása szerintem nem járható út! A Bayern lendületes, sok futásra, gyorsaságra építő focit játszik. Ez ránézésre eléggé távol áll attól, amit a katalán klub képvisel. A két csapat mutatói között van számos egymáshoz meglehetősen közel álló, de azért statisztikailag is látszanak a lényegi különbségek.
A passzpontosság mindkét csapatnál hasonló, a Barcánál 90-91% (a bajnokságban és a BL-ben), a Bayern stabilan hozza mindkét fronton a 88%-ot. A passzok, azon belül is különösen a rövid passzok tekintetében már nagy az eltérés: Barca/La Liga 781 passz/meccs, Bayern/Bundesliga 632.
A kapura lövések mutatóiban sincs nagy különbség, csakhogy a katalánok 3,36 meccsenkénti gólátlagot hoznak ki ebből, míg a bajorok “csak” 2,58-at (ezek az adatok a La Ligára, illetve a Bundesligára vonatkoznak). Tito Villanova csapata tehát sokkal hatékonyabb. (Hozzátehetjük viszont, hogy a bajorok meg a BL-ben voltak sokkal gólerősebbek.) Fura ellentmondás látszik viszont a kapott gólok tekintetében. Xaviék rendkívül magas labdatartási arányából, ráadásul azon tényből adódóan, hogy ezen keresztül a játék ritmusát is messzemenőkig ők határozzák meg, egyenesen következne, kevesebb gólt is kapnak. Hiszen az embernek az az érzése, a Bayern néha fejetlenül rohan előre. Ezzel szemben Valdes csak a BL-ben kapott alig valamivel kevesebb gólt, a hazai bajnokságokban 1,05-ös átlaga van, míg Manuel Neuernek csak 0,41. (A Bayern 17 bajnokin mindössze 7 gólt kapott!) Azaz Heynckes mester nagyon összerakta a csapata elejét és végét is. Persze, nem mehetünk el a mellett sem szó nélkül, mekkora különbség van a két kapus között, mert a kapura érkező lövések számában nincs lényegi eltérés…
Egy szó, mint száz: Guardiola megpróbálkozhat vele, de nem biztos, hogy érdemes meghonosítania a tiki-takát Schweinsteigeréknél. Frank de Boer, az Ajax trénere, Guardiola egykori csapattársa úgy látja, Pep alapfilozófiája nem fog változni, művészi ihletésű támadófutball előrefelé, és iparos-munkás koncepció visszafelé labdavesztés esetén. Nagy sokk tehát nem éri a Bayern játékosait, mert most is ezt játszák.
És ha már az Ajax edzőjét említettem: a holland mintaklub a saját nevelésű játékosokra, és fiatalkoruktól beléjük nevelt, a felnőtt csapatnál alkalmazott filozófiára építi működését. Csakúgy mint az egykori Ajax-edzők, játékosok nyomán időközben az FC Barcelona is teszi. És újabban az FC Bayern München is. Frank de Boer és Guardiola a Barcában van Gaal alatt játszott együtt. Előbbi a holland tréner tanítványa volt a 90-es évek közepén a csúcsra ért Ajaxban is. Van Gaal pályafutásának íve a főbb állomásokat nézve: Ajax – Barcelona – München. A szálak tehát összeérnek.
Jupp Heynckes az elmúlt két évben gyakorlatilag a van Gaal által lerakott alapokat fejlesztette tökélyre. Azaz Guardiolának talán nem is lesz olyan nehéz dolga. Egy általa jól ismert iskolába kell bemennie tanárnak. A Bayern a holland taktikai felállást követő 4-2-3-1-et játsza, amit Pep Barcelonában csak azért nem alkalmazott, mert a tehetséges futballistái rendkívüli adottságait úgy jobban kiaknázhatta. De Boer Guardioláról: “…tekintetbe fogja venni, milyen játékosokkal rendelkezik, és abból kiindulva alakítja majd ki a lehető legjobb játékkoncepciót.” Ami pedig, ugye, adott…
(Frank de Boer angol nyelvű interjúja a BBC Sport oldalán olvasható.)
DreamTeam-játék menedzserek figyelmébe: Ne feledjétek, február 3. a téli átigazolási időszak határideje!
Végtelenül örülök, van végre egy edző, aki az abramovics-félék és olajmilliárdokkal teletömött zsebű sejkek csábításának ellenállva, szakmai alapokon hoz döntést. Külön örülök, hogy Guardiola a jelenleg legnézettebb és anyagilag biztos alapokra épülő német bajnokságot választotta, ahol a csapatok saját nevelésű játékosokra illetve nem “galaktikus” idegenlégiósokra építkeznek, köztük sok magyarral. A kedvemet egy dolog tudja csak picit lehangolni, ami Pep kiszivárogtatott bevásárlólistája. Ugyanas Valdes is rajta van. Na, ne! Más. Vajon hogyan birkózik meg Robben öncélú és Gomez egysikú játékával? Lehet, hogy őket eladják? Vizionálom a következő BL döntőt: Bayern-Barca…