Guardiola és a Bayern München

A Barcával néhány év alatt fantasztikus sikereket elért tréner és a jelenleg szinte barcelonai magaslatokat elérő bajor csapat románca egy lehetséges opció.

Érdekes, hogy a Deportivo Sport napilap, ami Spanyolországon belül (a Real Madriddal szemben elfogult Marca mellett vagy éppen azzal szemben) a katalán futballklub “bérencének” számít, ősszel címlapsztoriban fejtegette Pep jövőjét.

Az edzősködéssel járó idegi feszültséget és fáradalmait a játékosként és edzőként is Barca-színekben a csúcsra jutott Guardiola jelenleg New Yorkban piheni ki (ahol viszont állítólag német tanár jár hozzá!), és bár Tito Villanova kiújuló betegsége miatt visszatért Barcelonába, annak jelenleg kicsi az esélye, hogy visszavegye a Blaugranát.

Szóval, a Deportivo november legelején még azt fejtegette, melyik sztárklub edzője lehet a jövőben Pep, mert az talán senkit nem lep meg, hogy most újabb kihívásokra vágyik. Talán van benne egyfajta bizonyítási vágy is, mert például korszakos riválisa, Mourinho azért már letette a névjegyét jó pár csapatnál, míg Guardiolára könnyű rásütni, hogy tudása Barca-specifikus.

Számomra már akkor is furcsa volt, hogy a Bayernnek alig adtak pár százalék esélyt, holott a münchenieknél már a szezon kezdetén tudvalévő volt: Heynckes kétéves kontraktusa a szezon végén lejár, és ő maga jelentette be, szeretne végre nyugdíjba vonulni. Valahogy ezt látszik igazolni az is, ahogy búcsúzóul csúcsra járatta a Bayern-gépezetet az ősz folyamán. Mondjuk, éppen emiatt akarják nehéz szívvel elengedni Hoenessék.

Természetesen a spanyol lapban felmerült esélyesként az összes nagy európai klub neve, csupán a Realnak és a Barcához való visszatérésnek adtak 0%-nyi valószínűséget. Én azonban hozzáteszem, szerintem Guardiola döntésében nem csak a nagyszerű játékosanyag, a pénz nem számít elv és a magas elvárások játszanak majd szerepet. Ő inkább szeretne majd egy olyan csapatot irányítani, amelynek kialakításán tudatos építkező munka látszik. Ez jelenleg sem a PSG, sem a Manchester City, sem pedig az AC Milan játékospolitikáján nem vehető észre.

Ezzel szemben a Bayern hosszú évek óta folyamatosan beépíti a csapatba tehetséges fiataljait – a jelenlegi keretet is 7 egykori saját nevelésű játékos erősíti, akik ráadásul többnyire meghatározó futballistái is a klubnak (Lahm, Schweinsteiger, Müller, Kroos, Badstuber, Alaba, Contento), továbbá sok esetben tehetséges fiatalokat hoznak máshonnan (Shaqiri, Martinez). Ez a modell sok szempontból hasonlít a La Masiában megszokott tudatos Barca-politikára. Azaz Guardiolának megnyerheti a tetszését!

Ehhez hasonló hozzáállás nem sok nagy klubot jellemez. Szóba jöhetne még a Manchester United, de Sir Alex (aki mellesleg 3 évvel idősebb a 68 éves Jupp Heynckesnél) épp a napokban jelentette be: szeretne még maradni egy kicsit… A Borussia Dortmund pedig jelenleg és egyelőre még nem ugyanaz a kategória, mint a Bayern vagy az MU.

Szóval, marad az FC Hollywood. Uli Hoeness klubelnök decemberben egy kis falusi egyesületi összejövetelen nem akármilyen pénzügyi beszámolóval állt elő. A klub helyzete anyagi szempontból stabil, pár éven belül kifizetik az Allianz Arena utolsó törlesztőrészletét is, és abban a pillanatban a Bayern München a világ legvagyonosabb klubjává válik! Nem semmi. És mindezt nem egy szeszélyes arab olajmilliárdossal vagy Putyin börtöne elől menekülő orosz oligarchával a háta mögött éri el…

Ráadásul, az a fajta látványos, lendületes támadófutball, ami hihetetlen eredményességgel is párosul a Bayernnél a legutóbbi időben, csak még inkább vonzóvá teheti Pep szemében az ajánlatot. Persze, nem lesz könyű dolga, ha a veterán mester utcahosszal megnyeri idén a bajnokságot és esetleg begyűjti a BL-trófeát is. Mint azonban emlékszünk: Guardiola első szezonjában a Barcával történelmet írt. Mi lehetne annál szebb, minthogy a Bayernnel a Bajnokok Ligája történetében először sikerül a címvédés?

Persze ehhez Tito Barcelonájának (minden idők legjobb katalán szezonkezdete a La Ligában!), egyelőre még Mourinho Realjának, és akár már februárban Wenger Arsenaljának is lesz (lehet) egy-két szava! 🙂

Matthias Sammer sportigazgató mindenesetre szigorúan kijelölt határidőkről beszélt az edzőkérdés kapcsán. Hogy Guardiola neve meglehetősen előkelő helyen szerepel a kívánságlistán, azt nem rejtette  véka alá. Ugyanakkor a Heynckes-vasat is a tűzben tartják még. (A korábbi elképzelés, hogy az idős tréner egy ideig még segítené valamilyen formában utóda munkáját, Guardiola esetében nem reális.) Az mindazonáltal érdekes, hogy még mindig áll a tavalyi ígéret, legkésőbb a tél végére kiderül, ki irányítja majd a csapatot 2013 nyarától.

DreamTeam-játék menedzserek figyelmébe: Ne feledjétek, február 3. a téli átigazolási időszak határideje!

Egy hozzászólás a(z) “Guardiola és a Bayern München” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük