Götze dilemmája

2013. május 25-én több tízezer ember között magányosan ült egy fiatalember, és sérülése miatt csak kívülről nézhette, amint a még aktuális csapata BL-döntőzik a jövőbeli csapatával.

Mario Götze még tinédzsrként vált a Borussia Dortmund meghatározó játékosává és 3 év alatt, miközben a sárga-feketékből átlagos Bundesliga-csapatból újra európai topklub lett, nagyon sokat tett azért, hogy a Jürgen Klopp vezette társulat látványos, élvezetes focival két bajnoki címet nyerjen és a BL-döntőig masírozzon.

Miután a Dortmund vereséget szenvedett a Bayernnel szemben, Götze még magányosabban érezhette magát. Nem sikerült a trófea megszerzése a (még) csapattársaival, miközben közeljövőbeni játszótársai ünneplését figyelhette, akiknek Heynckes alatt megvalósított csúcsfocijához és azzal párosuló sikereikhez semmi köze nem volt. Egy barátom pedig megjegyezte: “Ez a szomorú tanulság! Ha tehetséges vagy, menj el egy nagy csapathoz, különben soha nem nyersz BL-t!”

Persze, lehet kivételeket találni – nem sokat, és kérdéses, hogy egy Porto, Inter vagy Chelsea mennyiben nem számít nagy csapatnak (vagy nem számított annak abban az idényben, amikor megnyerte a Bajnokok Ligáját). Az is vitatható, hogy a Dortmund mennyire az vagy nem az, hiszen a Bayernhez hasonlóan van már a vitrinjében az elittófeából egy másolat. Mindenesetre tény, hogy egy futballista karrierje esetében meghatározó stratégiai döntés, hogy mikor és hova igazoljon.

Láttuk ezt Dzsudzsák Balázs Oroszországba igazolásakor is, miként lehet rossz döntést hozni. Ő ugyanis nem egy Eto’o-ként érkezett az Anzsihoz, akinek volt még (vissza)út az európai elitbe.

Nem gondolom, hogy Götze nagyot hibázott volna, ha marad a Borussia Dortmundban, amely még ha el is vérzik a szerdai Napoli elleni találkozón az idei BL-kiírásban, hosszútávú, építkező koncepciója révén megragadhat a kontinens topcsapatai sorában, ám akkor sem ugyanaz a kategória, mint a Bayern München, amely évről-évre úgy vág neki a legrangosabb nemzetközi kupasorozatnak, hogy az egyik esélyesként emlegetik.

Persze, lehet ez rossz döntés is abból a szempontból, hogy egy nagyon erős keretbe szerződik, ahol, bármilyen sikereket is tudhat maga mögött korábbról, ki kell vívnia a helyét az alapcsapatban.

Götze ilyen szempontból nem indított jól. Elhúzódó sérülése miatt nem kezdhette meg az alapozást az új szezonnak új (sztár)trénerrel nekivágó bajoroknál, ahova érkezett még Thiago, miközben Robben és Ribery korábbi önmagukat is túlszárnyalva kezdtek el futballozni, és a sok jó teljesítmény mellett jelentős helyszűke alakult ki a támadószekcióban.

A kivételes tehetség azonban nem vész, nem veszhet el… És Mario Götze kivételes képességű labdarúgó. A Bayernben még alig kapott lehetsőget, amikor Löw a válogatottban már újra bizalmat szavazott neki, a “Bálvány” (Götze németül bálványt jelent) pedig bizonyított: gól és gólpasszok fémjelezték útját, amit a Bayern mezében is folytatott. Mondhatnánk újra a régi, ám Guardiola csapatában nehéz helyet találni neki. Ha tartósan akarna vele számolni Pep, akkor Robbenről vagy Riberyről kellene lemondani, holott a RibRob-páros jelenleg talán Európa két legjobb formában lévő labdarúgója.

A centrumban pedig Götze nehezen képzelhető el, ráadásul ott is erős a konkurrencia a kihagyhatatlan Müllerrel és Kroos-szal. Valamelyest feloldhatja ezt a probléát Guardiola totális támadófocija, ahol elméletileg jól megfér(ne) egymás mellett több támadó szellemű futballista is – saját meglátásom azonban az, hogy mindezzel kioltanák egymás legnagyobb erényeit is. Pep a tegnap este Dortmundban 3-0-ra megnyert rangadó után úgy nyilatkozott: Ez még nem az én csapatom. Még sok időre van szükség, hogy minden részlet a helyére kerüljön.” Kérdés: vajon egy egészséges, jó formában lévő Götzének van helye a kezdőben?

Götzét becserélésekor brutálisan kifütyülték a dortmundi drukkerek, de néhány perc múlva elhallgattatta őket. Gólját azonban szerényen ünnepelte szeretett, volt csapat ellen.

Mert ha nincs, csak csereként gyakran beálló nyerőember lesz, ahogy a tegnapi volt csapata ellen vívott meccsen is, akkor rossz döntés volt a Bayern Münchenhez igazolni. Ez egy fontos tanulság egy másik, jelenleg még dortmundi futballista számára is: Lewandowski a müncheniek kapuját nem tudta bevenni, de még mindig vezeti a góllövőlistát. Nagyon elvágyódik Dortmundból, ahol Götzéhez hasonlóan nagy futballista lett belőle, de vigyáznia kell, hova igazol: ha nem jó döntést hoz, csak kispadról lesz Bajnokok Ligája-győztes…

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük